Pielęgnacja biżuterii

Co robić, żeby zachować jej piękno i blask

Ponadczasowość, niezwykły blask, elegancja, wytworność… To tylko niektóre słowa, którymi opisujecie naszą biżuterię. Niestety, nawet na najszlachetniejszych metalach z czasem da się zauważyć upływ czasu lub działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Co zrobić, gdy wasze ulubione kosztowności powoli przestają zachwycać, matowieją, ulegają porysowaniu? Poniżej podpowiadamy w jaki sposób dbać o biżuterię, by jak najdłużej zachowała swój niepowtarzalny wygląd.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno złoto, srebro, platyna, jak i kamienie szlachetne czy ozdobne (zwłaszcza perły) w kontakcie z wodą mogą matowieć. Dlatego tak ważne jest zdejmowanie pierścionków przed myciem rąk. Uszkodzenia biżuterii często powodowane są także poprzez kontakt z detergentami stosowanymi codziennie w naszych gospodarstwach domowych, np. płyn domycia naczyń. Przez przebarwieniami powstałymi w ten sposób uchronić nas może zdejmowanie biżuterii lub stosowanie gumowych rękawic podczas wykonywania prac domowych. Uwaga! Także kosmetyki nie pozostają obojętne dla bransolet, naszyjników czy pierścionków. Pamiętaj, by kremów i balsamów używać przed założeniem biżuterii.

Może nie zawsze – ale jednak. Biżuteria lubi być nie tylko na palcach – ale też w pudełkach. W ten sposób tak szybko się nie zniszczy.

Kluczowe znaczenie w dbaniu o biżuterię odgrywa właściwe jej przechowywanie.

Pamiętaj, aby po zdjęciu biżuterii przetrzeć ją miękką szmatką. Każdy drogocenny przedmiot, przed włożeniem do szkatułki, powinien być zawinięty w miękką tkaninę i woreczek (najlepiej strunowy). Dzięki temu unikniesz ryzyka porysowania, plątania (często prowadzącego do przerwania np. łańcuszków), zakurzenia oraz czernienia ulubionych przedmiotów.

Zachowaniu piękna i blasku wszelkiego rodzaju biżuterii pomaga jej regularne czyszczenie. Przedmioty najczęściej używane wystarczy raz w miesiącu przetrzeć miękką szmatką, usuwając z nich w ten sposób osadzający się kurz oraz codzienne zanieczyszczenia.

Jeśli, pomimo powyższych wskazówek, Wasza biżuteria matowieje lub ulega przebarwieniu jest to znak, że trzeba powierzyć ją profesjonaliście. W zakładzie Inkluz z przyjemnością odnowimy Wasze kosztowności i przywrócimy im pierwotny blask.